NRD Начало
Сряда, 28 Май 2025
Начало Авансцена Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията
3681
Авансцена

Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията

Неговият филм Обикновен инцидент спечели наградата Златна палма на тазгодишния кинофестивал в Кан. Панахи, който е на 64 години, е смятан за майстор на социалната сатира. Джафар Панахи два пъти лежи в затвора - за 86 дни през 2010 г.

| 26 Май 2025, 11:21 ч.
Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията
Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията
Снимка © AP / Scott A Garfitt / Invision

Ако киното е това, което е свещено за теб…, никакъв режим, никаква цензура, никаква авторитарна система не могат да те спрат да правиш филми, казва иранският режисьор и сценарист Джафар Панахи в интервю за електронното издание "Холивуд рипортър".

„Усмивката на Буда“ е заглавието на изложбата, която Рада Цанкова представя в столичн

Хиляди музиканти загубиха домове, студиа оборудване и инструменти в пожарите, опустошили части от

Историята за хавайското момиче и избягалото извънземно от „Лило и Стич“ се оказа люби

Стивън Спилбърг режисира нов филм с Джош О`Конър и Емили Блънт, който още няма заглавие, но трябв

Две бразилски монахини станаха звезди в интернет, след като импровизираха с бийтбокс и танци по в

Неговият филм "Обикновен инцидент" спечели наградата "Златна палма" на тазгодишния кинофестивал в Кан. Продукцията е вдъхновена е преживяванията на твореца зад решетките, където е изпратен заради неговите възгледи, които са в разрез с тези на управляващите в Иран.

Панахи, който е на 64 години, е смятан за майстор на социалната сатира. Филмите му изследват социалните неправди и случващото се в иранското общество. Той е един от най-известните в чужбина кинорежисьори от иранската т.нар. "нова вълна", както и борец срещу цензурата в родината си. 

Джафар Панахи два пъти лежи в затвора - за 86 дни през 2010 г. и за почти седем месеца между 2022 и 2023 г., отбелязва АФП. Освободен е, след като обявява гладна стачка. Сред наказанията, наложени на режисьора, са забрана да снима филми за срок от 20 години, както и да напуска страната. Това обаче не спира Панахи да работи, макар и нелегално, а продукциите му намират отзвук в чужбина и печелят отличия. "Няма как да ви спрат да правите филми. Просто трябва да намерите различни начини да разказвате историите", убеден е творецът, цитиран от Дойче веле.

Иранецът е посветил живота си на киното, противопоставяйки се на цензурата, понякога с цената на свободата си, отбелязва АФП.  "Жив съм, защото правя филми", каза Панахи в Кан. За него "киното е смисълът на живота ми" и е убеден, че пречките, пред които се изправя, няма да го спрат да прави филми.

Всяка лента на режисьора от 2010 г. насам е снимана незаконно, включително и "Обикновен инцидент". Джафар Панахи отказва да иска одобрение и специално разрешение от иранските власти за филмите си, каквито са изискванията в страната.  "За да заснемете филм по официалния начин в Иран, трябва да изпратите сценария си за одобрение... Това е нещо, което не мога да направя. Дори не знам кои са тези хора и каква легитимност имат да ми дават обратна връзка за това, което правя. Не виждам никакъв смисъл да работя в тази система", каза Панахи пред "Холивуд рипортър". 

В неделя, 11 май, Камерен оркестър „Дианополис” – Ямбол посвещава свой концерт

С изложба на Евгений Петров столичната галерия „Минерва“ празнува своя 32-и рожден де

За четвъртото издание на Golden Femi Film Festival са изпратени около 7 000

Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития – обедин

Националният фолклорен ансамбъл „Българе“ ще гостува в Разград с обновената версия на

По думите на режисьора ирански съд е анулирал наложените му наказания и забрани. "Сега срещу мен не се води съдебно дело и нямам никакви проблеми със закона", каза той пред "Холивуд рипортър". Затова и успя лично да присъства на световната премиера на "Обикновен инцидент" в Кан, като след прожекцията овациите в залата продължиха цели осем минути, отбелязва Дойче веле. Дни по-късно Панахи получи и наградата "Златна палма". 

През 2015 г. обаче иранецът не беше допуснат да пътува до Германия, където на кинофестивала "Берлинале" филмът му "Такси" спечели приза "Златна мечка". Творецът превръща колата си в мобилно студио и нелегално заснема лентата. Продукцията е хроника на иранското общество през погледа и преживяванията на шофьор на такси по улиците на Техеран. В главната роля е самият Панахи. 

През 2010 г., след като е поставен под домашен арест, режисьорът прави документалния "Това не е филм" - героите са той и домашния му любимец игуана. Панахи прави филма в хола си с мобилен телефон. През 2013 г. снима "Спусната завеса" във вилата си, където алегорично разказва за сценарист, затворен в къща, в която трябва да държи завесите постоянно дръпнати. 

Джафар Панахи е израснал в беден квартал в Техеран и е смятан за един от главните представители на т.нар. нова вълна в иранското кино заедно Абас Киаростами, който печели "Златна палма" за "Вкус на череша" през 1997 г. Бил е негов сътрудник. Филмите на Панахи изследват социалните неправди и случващото се в иранското общество.

Първият му пълнометражен филм "Белият балон" е отличен с наградата "Златна камера" на кинофестивала в Кан през 1995 г. Друго негово заглавие, представено в секцията "Особен поглед" в Кан  - "Пурпурно злато", спечели наградата на журито през 2003 г.  

Джафар Панахи е носител на "Златен лъв" от кинофестивала във Венеция през 2000 г. за "Кръгът", след което получава и "Златна мечка" за "Такси" през 2015 г. През 2018 г. иранският творец спечели отличието за най-добър сценарий за "Три лица" на филмовия фестивал в Кан. Филмът му "Без мечки", показан на кинофестивала във Венеция през 2022 г., докато режисьорът е в затвора, беше отличен със специалната награда на журито. 

След като преди дни получи наградата "Златна палма" за "Обикновен инцидент", режисьорът обяви, че се прибира в Иран, въпреки че доста негови колеги живеят в изгнание и творят зад граница. Един от тях е Мохамад Расулоф, чийто филм "Семената на дивата смокиня" спечели миналата година специална награда на кинофестивала в Кан. Панахи и Расулоф, които са близки приятели, заедно са арестувани през 2022 г. 

"Не мога да се адаптирам към друго общество, различно от моето. Всеки път, когато напускам Иран, осъзнавам, че не съм в състояние да оцелея в друга държава, да живея, да работя или да снимам филм там. Просто не мога да оцелея и да се адаптирам към нова среда, към ново общество. Трябваше да бъда в Париж три месеца и половина за постпродукцията на този филм и мислех, че ще умра. Беше толкова трудно за мен, както в професионален, така и в личен план", разказа Панахи в Кан. "Връщам се в Иран и ще мисля какъв ще бъде следващият ми филм".

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Аксел Морел показва изложбата „Космос“
„Космос“ е заглавието на новата изложба на Аксел Морел, която се открива на 29 май и ще продължи до 30 юни в галерия „Ателие 28“ в София, съобщават организа ...
14-то издание на Sofia Pride Film Fest
От 3 до 12 юни ще се състои 14-ото издание на Sofia Pride Film Fest. Общо 11 пълнометражни и 13 късометражни филма ще се състезават за наградите на публиката, съобщават организато ...
Изложба разказва как изкуството на Китай и Япония навлиза в българските земи до края на XX век
Изложба разказва как изкуството на Китай и Япония навлиза в българските земи до края на ХХ век, съобщиха от Софийската градска художествена галерия (СГХГ).   Експозицията е р ...
Галерия "Леседра" има изложба в подкрепа на проекта си за арт селище
Вече няколко години в село Лесидрен се изгражда арт селището на "Леседра", което ще посреща художници от цял свят, които ще имат възможността да творят и да представят работите си ...
Ouch Blanket представя дебютния си сингъл и видеоклип They are, are sad
Ouch Blanket представя дебютния си сингъл и видеоклип They are, are sad, информират от групата, създадена от четирима приятели и артисти от различни проекти. Това са Георги Линев, ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Бразилски монахини станаха хит в интернет след бийтбокс импровизация в католическа телевизия
Две бразилски монахини станаха звезди в интернет, след като импровизираха с бийтбокс и танци по време на католическа телевизионна програма, пише Асошиейтед прес.  Сестрите Ма ...
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Миланската „Ла Скала“ обяви в детайли програмата си за следващия сезон – 2025/2026 г. На престижната сцена ще пеят Красимира Стоянова, Анна Нетребко, Виторио Григ ...
Двойка портрети на Франс Халс се завръщат в родината му – Нидерландия
Две картини на нидерландския майстор от Златния век Франс Халс, за които се предполага, че изобразяват собствените му деца, се завръщат в Нидерландия след повече от век в частни ко ...
Кметът на Рио де Жанейро облекчи въведените от него ограничения за музика по плажовете в града
Кметът на Рио де Жанейро облекчи новите ограничения за музика на живо на плажовете в града, след като много хора възнегодуваха, пише Асошиейтед прес. Кметът Едуардо Паес въвед ...
На сцената на Античния театър в Пловдив ще се проведе концертът "Гласове и струни"
Женският хор „Мистерията на българските гласове“, българският дует „Молец“, музикантите от „Куарто квартет“ и световният шампион по бийтбокс Але ...
Тикер в 23:00 ч.
Две бразилски монахини станаха звезди в интернет, след като импровизираха с бийт ...
Начало Авансцена
3681
Авансцена

Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията

Неговият филм Обикновен инцидент спечели наградата Златна палма на тазгодишния кинофестивал в Кан. Панахи, който е на 64 години, е смятан за майстор на социалната сатира. Джафар Панахи два пъти лежи в затвора - за 86 дни през 2010 г.

| 26 Май 2025, 11:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията
Джафар Панахи твори в родината си въпреки цензурата и ограниченията
Снимка © AP / Scott A Garfitt / Invision

Ако киното е това, което е свещено за теб…, никакъв режим, никаква цензура, никаква авторитарна система не могат да те спрат да правиш филми, казва иранският режисьор и сценарист Джафар Панахи в интервю за електронното издание "Холивуд рипортър".

Неговият филм "Обикновен инцидент" спечели наградата "Златна палма" на тазгодишния кинофестивал в Кан. Продукцията е вдъхновена е преживяванията на твореца зад решетките, където е изпратен заради неговите възгледи, които са в разрез с тези на управляващите в Иран.

Панахи, който е на 64 години, е смятан за майстор на социалната сатира. Филмите му изследват социалните неправди и случващото се в иранското общество. Той е един от най-известните в чужбина кинорежисьори от иранската т.нар. "нова вълна", както и борец срещу цензурата в родината си. 

Джафар Панахи два пъти лежи в затвора - за 86 дни през 2010 г. и за почти седем месеца между 2022 и 2023 г., отбелязва АФП. Освободен е, след като обявява гладна стачка. Сред наказанията, наложени на режисьора, са забрана да снима филми за срок от 20 години, както и да напуска страната. Това обаче не спира Панахи да работи, макар и нелегално, а продукциите му намират отзвук в чужбина и печелят отличия. "Няма как да ви спрат да правите филми. Просто трябва да намерите различни начини да разказвате историите", убеден е творецът, цитиран от Дойче веле.

Иранецът е посветил живота си на киното, противопоставяйки се на цензурата, понякога с цената на свободата си, отбелязва АФП.  "Жив съм, защото правя филми", каза Панахи в Кан. За него "киното е смисълът на живота ми" и е убеден, че пречките, пред които се изправя, няма да го спрат да прави филми.

Всяка лента на режисьора от 2010 г. насам е снимана незаконно, включително и "Обикновен инцидент". Джафар Панахи отказва да иска одобрение и специално разрешение от иранските власти за филмите си, каквито са изискванията в страната.  "За да заснемете филм по официалния начин в Иран, трябва да изпратите сценария си за одобрение... Това е нещо, което не мога да направя. Дори не знам кои са тези хора и каква легитимност имат да ми дават обратна връзка за това, което правя. Не виждам никакъв смисъл да работя в тази система", каза Панахи пред "Холивуд рипортър". 

По думите на режисьора ирански съд е анулирал наложените му наказания и забрани. "Сега срещу мен не се води съдебно дело и нямам никакви проблеми със закона", каза той пред "Холивуд рипортър". Затова и успя лично да присъства на световната премиера на "Обикновен инцидент" в Кан, като след прожекцията овациите в залата продължиха цели осем минути, отбелязва Дойче веле. Дни по-късно Панахи получи и наградата "Златна палма". 

През 2015 г. обаче иранецът не беше допуснат да пътува до Германия, където на кинофестивала "Берлинале" филмът му "Такси" спечели приза "Златна мечка". Творецът превръща колата си в мобилно студио и нелегално заснема лентата. Продукцията е хроника на иранското общество през погледа и преживяванията на шофьор на такси по улиците на Техеран. В главната роля е самият Панахи. 

През 2010 г., след като е поставен под домашен арест, режисьорът прави документалния "Това не е филм" - героите са той и домашния му любимец игуана. Панахи прави филма в хола си с мобилен телефон. През 2013 г. снима "Спусната завеса" във вилата си, където алегорично разказва за сценарист, затворен в къща, в която трябва да държи завесите постоянно дръпнати. 

Джафар Панахи е израснал в беден квартал в Техеран и е смятан за един от главните представители на т.нар. нова вълна в иранското кино заедно Абас Киаростами, който печели "Златна палма" за "Вкус на череша" през 1997 г. Бил е негов сътрудник. Филмите на Панахи изследват социалните неправди и случващото се в иранското общество.

Първият му пълнометражен филм "Белият балон" е отличен с наградата "Златна камера" на кинофестивала в Кан през 1995 г. Друго негово заглавие, представено в секцията "Особен поглед" в Кан  - "Пурпурно злато", спечели наградата на журито през 2003 г.  

Джафар Панахи е носител на "Златен лъв" от кинофестивала във Венеция през 2000 г. за "Кръгът", след което получава и "Златна мечка" за "Такси" през 2015 г. През 2018 г. иранският творец спечели отличието за най-добър сценарий за "Три лица" на филмовия фестивал в Кан. Филмът му "Без мечки", показан на кинофестивала във Венеция през 2022 г., докато режисьорът е в затвора, беше отличен със специалната награда на журито. 

След като преди дни получи наградата "Златна палма" за "Обикновен инцидент", режисьорът обяви, че се прибира в Иран, въпреки че доста негови колеги живеят в изгнание и творят зад граница. Един от тях е Мохамад Расулоф, чийто филм "Семената на дивата смокиня" спечели миналата година специална награда на кинофестивала в Кан. Панахи и Расулоф, които са близки приятели, заедно са арестувани през 2022 г. 

"Не мога да се адаптирам към друго общество, различно от моето. Всеки път, когато напускам Иран, осъзнавам, че не съм в състояние да оцелея в друга държава, да живея, да работя или да снимам филм там. Просто не мога да оцелея и да се адаптирам към нова среда, към ново общество. Трябваше да бъда в Париж три месеца и половина за постпродукцията на този филм и мислех, че ще умра. Беше толкова трудно за мен, както в професионален, така и в личен план", разказа Панахи в Кан. "Връщам се в Иран и ще мисля какъв ще бъде следващият ми филм".

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Аксел Морел показва изложбата „Космос“
14-то издание на Sofia Pride Film Fest
Изложба разказва как изкуството на Китай и Япония навлиза в българските земи до края на XX век
Галерия "Леседра" има изложба в подкрепа на проекта си за арт селище
Ouch Blanket представя дебютния си сингъл и видеоклип They are, are sad
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Бразилски монахини станаха хит в интернет след бийтбокс импровизация в католическа телевизия
Тонът на времето
Миланската „Ла Скала“ обяви програмата си за новия сезон, Красимира Стоянова ще пее в коледния концерт
Калейдоскоп
Двойка портрети на Франс Халс се завръщат в родината му – Нидерландия
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.